Son Yazılar
portre çizimler

Resim Çizimi

Merhabalar bu bölümde birlikte resim çizim derslerimizi yapacağız.

portre çizimler
portre çizimler

ilk aşamada genel bilgiler vereceğim daha sonraki bölümlerde aşama aşama resim çizimlerimize video dersler eşliğinde başlayacağız ve sizlerin talepleri doğrultusunda devam edecek bu süreç.

Profesyonel resim çizimi yapabilmek için bir takım bilgilere sahip olmalıyız bunların en başında kompozisyon gelir yani resim yada çizimin yüzeye yerleştirilmesi kavramıdır.

Kompozisyonun resim için önemi tıpkı bir evin temelleri gibi önemlidir kurguyu iyi yapıp bunu yüzeye doğru bir şekilde aktarmalıyız. En önemli 2. kavramsa oran orantı kavramıdır .Oran orantı resim yada heykelde olmazsa olmazlardandır.

Oran orantısı sağlam olmayan desen oran orantısı sağlam olmayan imgeler istediği kadar kara kaşlı kara gözlü de olsa sağlam bir çizim aşamasından geçmediği için kardan adam gibi bir süre sonra varlığını yada etkisini yitirmeye mahkumdur.

O yüzden bir eser ortaya çıkartırken çok iyi kurgulanmalı ve oran orantıya çok dikkat edilmelidir.

Resmin ana hatlarını belirlemeden göz kaş çizmenin bir anlamı yoktur.

Resim beyin gücüyle kaleme hükmedip en doğruyu aktarma işidir ve bu sürecin aşamaları vardır .

Bir insan deseni çizdiğimizi farz edelim ilk etapta modelin duruş şeklini hissetmeliyiz vücut ağırlığı vücut kütlesi hangi alana baskı yapıyor,iskelet yapısı vs bunları tamamen uzun uzun gözlemlemeliyiz. Resim bir görme sanatıdır bakmakla görmek aynı şey değildir ressam çizeceği modele bakarken onu hissetmelidir en ünlü portre ressamları modellerin ifadelerini kağıda yansıtabilmek için modellerle zaman geçirmeyi tercih etmişlerdir .

Sokak ressamlarından bahsetmiyorum tabii ki onlar sanattan ziyade zanaat yaptıkları için sıkıntı yaşamazlar.

Dediğim gibi model çizimi yaparken yada herhangi bir çizim yaparken ona bakmayın ona bakarken onu hissetmelisiniz ayrıntıyı görmelisiniz unutmayın gerçekler ayrıntılarda gizlidir bazen bir tebessüm çizdiğiniz portre resimde her şeyi bir çizgide yansıtmanızı sağlar.

Karikatürlerde bu şekildedir arkadaşlar önemli olan ifadeyi yansıtmaktan geçer.Bizi sosyal medya hesaplarımızdan ve youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz sağlıcakla kalın .

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Öğretmenler Günü Hediyeleri ve Çizilebilecek Resimler

Öğretmenler Günü Çizim Resimleri Öğretmenler günü yaklaşırken birçok okulda bu konuda çizim ve resim etkinlikleri …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: