Son Yazılar
içmimarlık soruları

İçmimarlık – Özel Yetenek Sınavlarında Çıkmış Sorular

içmimarlık soruları
içmimarlık soruları

İçmimarlık Bölümü için daha önce sorulan sorulardan bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz.

Sitemizde bulabileceğiniz özel bölüm sınavları dahil daha önce çıkan tüm sorulara ulaşmanız mümkündür.

Sizler için paylaştığımız bu bilgiler dahilinde daha önce çıkmış sorulara göre karşınıza gelecek soruların ne türden olduğunu da anlayabilirsiniz.

Bina yüksekliği 3 metre olan, pencerenin bir kanadı açılmış, köşede bir koltuk, önünde puf, yanında sehpa üzerinde vazo ve küllük, yanında ayaklı aydınlatma, ortada bir kilim ve kilim üzerinde iki terlikten oluşan bu mekanı çiziniz.


– İki mimarlık öğrencisinin kaldığı, yurt odasında masa, yatak, dolap ve diğer eşyalarından oluşan bu yurt odasını çiziniz.


– Evin salonundan üst kata çıkan merdiven ve salondaki yazlık mobilyalarıyla birlikte çiziniz.

– Bina yüksekliği 3 metre, yerlerde 25×25 karolaj döşeme olan, ufuk çizgisi tam ortadan geçen salonun, ortasında duran 75cm yüksekliğindeki çocuk oyuncağı, kaydırağı çiziniz.


– Umuma açık alışveriş merkezindeki, lavabo, pisuar ve tuvalet kabinleriyle birlikte çiziniz.


– Pencereden tek bir noktadan ışık alan mutfak ve yemek masası üzerinde piknik tüpü, cezve ve tencereden oluşan kompozisyonu mekan ile birlikte çiziniz.


– Lüks bir otelde iki kişinin kalabileceği söğüt odanın eşyalarıyla birlikte perspektifini çiziniz.


– Size verilen teras koltuğu tekli ve çiftli koltukların plan, ön ve yan görünüşlerini çiziniz.

a) Bu koltuklardan oluşturduğumuz teras katının perspektifini çiziniz.- Odanın giriş kapısı yarım açık, kapıdan bakıldığında oda içindeki masanın üzerinde bilgisayar ve sandalye, dolaplar, raflar, masa ile kapı arasında ortada duran elektrikli süpürgeden oluşan mekanın perspektifle çiziniz

– Bir salonun kısa kenarlı duvar önünde ikili kanepe koltuk, uzun kenarında kanadı açılmış bir pencere ve perdesi, yerler ahşap döşeme, üzerinde ütü masası ve yarıya kadar dolu su şişesinden oluşan mekanı çiziniz.

– Sınıf dersliğinde, sıranın biri yere devrilmiş biçimde ilkokul dersliğini çiziniz.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

Hacettepe Üniversitesi GÜzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavları

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: