Son Yazılar

Cam Çizgi Film (Animasyon) Nedir? İş İmkanları Nedir?

Animasyon bölümü dendiği zaman akla ilk olarak, animasyon çizgi filmler gelmektedir.

1

Cam Çizgi Film (Animasyon)

Peki bu iş nasıl yapılır? Bunun bir bölümü var mıdır? Gereken nitelikler nelerdir, burada okumak için sadece animasyon bilmek yeterli midir?

Bunların hepsini sizin için araştırdık ve ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde organize etmeye başladık.

Animasyon Bölümü Nedir?

Çizgi film bölümü olarak da bilinen bu bölüm, son yıllarda görsel iletişim sektörlerinde (özel televizyonlar, video, animasyon ve multi medya yapım şirketleri, reklam ajansları gibi) ortaya çıkan çizgi film sanatçısı gereksinimini karşılamak amacıyla kurulmuştur.

Animasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ders programı olarak baktığımız zaman, genellikle geleneksel çizgi film derslerini görmekteyiz. 3 boyutlu bilgisayar animasyon ve sinema dersleri üzerine yapılandırılmış olan bu dersler, oldukça önemli bir zemin ve alt yapı hazırlamaktadır.

Günümüzde yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla çizgi film sanatı, hemen hemen otomatik üretim sürecine dönüşerek, temel ve türsel niteliğinde önemli değişikliklere uğramış ve bu sanat dalının hem görsel dil dağarcığı, hem de kullanım alanları genişlemiştir.

Uzun metrajlı filmlerden kısa metrajlı filmlere, reklam filmlerinden etkileşimli cd tasarımlarında kullanılan filmlere kadar bir çok medya, çizgi filmin uygulama alanı içine girmiştir.

Hal böyle olunca, detaylı bir çalışma gerekmekte ve oldukça büyük bir ders yapısı sunulmaktadır.

Bütün bu uygulama alanları içerisinde bugün çizgi film sanatçısı için en önemli gelişme, çağımızın hızla değişen toplumu içerisinde kendisine “meslek” olarak bir yer bulmasıdır.

Bölüm, bu alandaki sosyo-ekonomik örgütlenmeyi destekleyen bir tutumu benimsemektedir.

Böylece Çizgi Film Bölümü, bu sanat dalının eğitimini vermenin yanında, onu bir meslek dalı haline getirme sorumluluğunu da üstlenmiş bulunmaktadır.

Dört yıllık eğitim sonunda, sinema dili, film, video, animasyon teknikleri öğretilerek, reklam, sinema, televizyon, multimedya ve eğitim sektörlerinin çeşitli dallarında görev yapacak ve bir tek konuda uzmanlaşmış sanatçı tipinden çok, hem kavramsal hem de teknik becerileri üstün, donanımlı sanatçılar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Aralık

Biçimlerin, yan yana ve aynı aralıkta düzenlenmesi yapılmaz. Tasarımdaki durumlarına göre bazıları yakındayken bazılarının daha …

Bir yorum

  1. Merhaba ben daha 13 yaşındayım ve hayalim beni zorlayacak fakat çok seveğim ayrıca yeteneğiminde gerekli olduğu bir meslek ben animatör olmak istiyorum disney , pixar ve universal gibi şirketlerde çalışmak fakat nerden başlıyacağımı bilemiyorum ne yapmalıyım veya okuduktan sonra ne yapacağım nerde çalışacağım veya staj görecekmiyim gibi sorular başımın etini yiyor ne yapmalıyım ? Nerden başlamalıyım? Lütfen cevap verin rica ediyorum.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: