Son Yazılar

Kara Liste Nedir? Kara Listede Olan Kredi Alır Mı?

Bankacılık sektörü ülkemizde uzun yıllardır kendini geliştirmekte ve yenilemektedir. Uluslararası paydaşlarından da pek çok konuda örnek almış ve yaşadığı tecrübelerle de bu örnekleri birleştirerek yoluna devam etmiş olan ülkemiz bankacılık sektörü, günümüzde pek çok ülkenin bankacılık sektöründen çok daha iyi durumdadır. Ancak bu durum yine de bankalarımızın takipte kredisi olmadığı anlamına gelmez. Bu durumda olan, kredisi takibe düşmüş ve kara listeye girmiş kişiler kredi alabilir mi sorusu bu nedenle gündemden düşmüyor.

Bankalar yılların verdiği tecrübe ile bir araya gelerek tüm vatandaşların kredi geçmişlerini izleyebilecekleri bir sistem kurmaya karar verdiler. 1990’lı yıllarda ülkemizin en önemli bankalarının bir araya gelerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu şekilde ortaya çıktı. Kredi Kayıt Bürosu’nda vatandaşların tüm bankalardaki kredi bilgileri toplandı ve bankalar gerek duyduğunda bu bilgileri Kredi Kayıt Bürosu’ndan talep etmeye başladılar.

Bankaların bir araya gelerek kurdukları bu sistem, kredilerin geri dönüşü açısından bankalara pek çok yarar sağladı. Bununla birlikte kredisini düzgün şekilde ödemeyen yahut ödeyemeyen vatandaşlar da bu sistem tarafından tespit edilmeye ve bankalara bilgi vererek bu kişilerin kredi alamamasına neden olmaya başladı. Vatandaşlar tarafından kara liste olarak veya daha pek çok tabirle tanımlanan bu listede olanlar, bankalara yaptıkları kredi başvurularından ret cevabı almaya başladılar.

Peki Kara Listede Olan Kredi Alamaz Mı?

“Kara Liste” diye tabir edilen ve kredi notu düşük vatandaşların dahil olduğu listede bulunanlar genellikle bankalara yaptıkları kredi başvurularından ret cevabı alırlar. Bu durumun sebebi, bankanın vatandaşın geçmişteki ödeme alışkanlıklarından yola çıkarak, yeniden edineceği bir krediyi de ödemeyeceğini düşünmesidir.

Bu kısır döngü içerisine giren vatandaşların bankalardan kredi edinmesi zorlaşır lakin bazen bankalar bu müşterileri için de kredi sunabilmektedirler. Tabii bu krediler, doğal olarak diğer kredi ürünlerine nispeten daha yüksek faiz oranlarından verilmektedir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalardan biri de Aktifbank’tır. Aktifbank, dönem- dönem hazırladığı krediler ile kara listede olan ve bu nedenle finansman elde edemeyen vatandaşlara düşük miktarlı da olsa kredi sağlamaktadır.

Bu kredilerden yararlanmak isteyen müşterilerin bankanın internet sitesini ziyaret etmesi yeterlidir. Aktifbank’ın yanında, internet üzerinden şubesiz bankacılık şeklinde hizmet veren diğer bankalara da online kredi başvurusu yapılmasında yarar vardır.

Ayrıca Kontrol Et

turkiye-banka-notlari-2019

Türkiye Banka Notları 2019

Türkiye ekonomisinin 2018 yılı içerisinde yaşadığı çalkantılar Türkiye Bankacılık sektörü açısından da bazı sıkıntılara neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir