Son Yazılar

DİE BRÜCKE HAREKETİ

DİE BRÜCKE HAREKETİ; 1905 yılında, Dresden’de dört Alman öğrenci tarafından başlatıldı.

Die Brücke (Köprü) hareketine, da ha sonra Alman anlatımcılığının en ilgi çekici adları katıldı. Kirchner Heckel; Schmidt-Rottluff; Bleyl Pechstein; vb. Bu ressamlar, özgürlük isteklerini ve yaşama atılımların renkli bir hava içinde açıkladılar ama bu coşkunun altında hep, yaratılarının gerçek gücü olan, gizli bir metafizik tedirginlik yatıyordu.

Di( Brücke’nin, dağılmasından sonra ortaya çıkan Der Blaue Reiter (Mavi Binici) hareketiyse, tutarlı bir hareket olmaktan çok, XIX.yy’ın son yıllarındaki başlıca akımların sonuçlarını yansıtan bir akımdır (adını 1911 yılında Münih’te çıkan dergiden almıştır).

Klee, Kawlensky Kandinsky, Marc,Macke gibi başlıci temsilcileri, ideallerini “gerçek”ten bütünüyle bağımsız olma duygusundan almışlar, böylece yeni soyutlama yollarına ve gerçeküstücülüğe yönelmişlerdir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: