müzik sınavları
müzik öğretmenliği

Müzik Bölümü Nedir? İş İmkanı Nasıldır?

konservatuvar-muzik-ogretmenligi-arasindaki-farklar

Müzik Bölümü Nedir? İş İmkanı Nasıldır?

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü içeriğimizde sizler için müzik bölümünü konuşacağız.

Bu bölüm tam olarak nedir, ne işe yarar, ne gibi alanlarda iş imkanı vardır ve tam olarak nasıl bu bölüme girebilirsiniz gibi soruların cevaplarını yanıtlamaya çalışacağız.

İsterseniz öncelikle bölümü anlatmaya başlayalım.

Müzik Bölümü Nedir?

Konservatuvarlarda, müzik bölümü sesinizin gelişmesini sağlar.

Ses sanatçılığından tutun da, enstrüman kullanımı ve opera gibi pek çok bölüm vardır buna bağlı olarak.

Ama lisans bölümü bir okul okuyarak müzik bölümünün eğitimini almak istiyorsanız, konservatuvatların müzik bölümünü incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Müzik bölümü, daha çok bu işi severek yapmak isteyenlerin okuduğu bir bölümdür. Sesi güzel olan insanların , işin tekniğini de net bir şekilde öğrenebilmesi için önem arz eder diyebiliriz.

Bu yüzden müzik bölümü, kişiye hem nefes kullanımı, hem ses kullanımı, hem diyafram, hem daha verimli şarkı söyleyebilme yeteneğini kazandırır.

Müzikle ilgili başlıca programları şunlardır:

Müzikoloji Yaylı Çalgılar Temel Bilimler Nefesli Çalgılar ve Vurma Sazlar Kompozisyon Şeflik Ses Eğitimi Çalgı Yapım Şan-Opera Piyano-Harp Konservatuvarlarda ayrıca tiyatro bale ve halk oyunları programları da bulunmaktadır.

Müzik Bölümüne Nasıl Girilir?

Bunun için konservatuvarların ve üniversitelerin  müzik bölümü sınavlarını takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Sizlere oldukça fayda sağlayacağını düşünüyoruz bu takip işleminin. Çünkü her okul, kendine has öğrenci alımı yapıyor ve bunu yapar iken hiç bir okulun seçim kriterleri birbirinin aynısı değil. Bu yüzden okumak istediğiniz okulu bu minvalde iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Profesyonel olarak ön plana çıkarılan birbirinden farklı okul seçeneklerine ulaşmak için, sınav dönemlerini bekleyebilirsiniz.

Müzik Bölümü İçin Yetenek Gerekir Mi?

Evet gerekir. Çünkü müzik bölümünde, sesi güzel olan bireylerin (enstrüman çalıyor ise o bölüm farklıdır, onun için enstrüman yeteneği gerekir) bu işin tekniğini de öğrenmesi sağlanır.

Bu yüzden doğuştan gelen ses yeteneği çok önemlidir.

Müzik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Aslında bunu standart olarak söyleyemeyiz. Çünkü bu, kişinin kendisini geliştirmesi ve tam olarak ne yapmak isteği ile de bizzat ilgilidir.

Akla ilk gelen müzik öğretmenliğidir. Bu konuda kendinizi geliştirirseniz, akademik anlamda öğretmen olabilirsiniz.

Eğer kişi şarkıcı olmak istiyor ise albüm hazırlığı yapabilir ya da çeşitli performans çalışmalarına dahil olabilir ayrıca Konservatuvar mezunları da  Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Opera ve Balesi olmak üzere çeşitli kültür kurumlarında  veya serbest de çalışabilirler.

Temel bilimler ve müzikoloji bölümünden mezun olanla arkadaşlar  konservatuvarlarda öğretim elemanı olarak görev de  yapabilirler bunlar tamamen kişinin kendi başarısında biten işler.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, öğrenci adaylarımıza üretken, sorgulayan, araştırmacı, geçmişin bilincinde, çağın getirdikleri …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: