Resim Çizimi İlk Uygulamalı Dersler & Ders 2

Ders 2

Geometrik Şekillere Form Vermek

Merhabalar arkadaşlar bugün resim’e ilk adım konumuzun 2.dersindeyiz.

Bugünkü konumuz resim çiziminde çizdiğimiz imgelere hacim kazandırabilmek onlara derinlik kazandırabilmek için ne tarz uygulamalar yapmalıyız ki form dediğimiz olguyu yakalayalım ,yani buna üç boyutluluk hisside diyebiliriz.

Bu aşamada önümüze en başta iki seçenek geliyor arkadaşlar birincisi geometrik persfektif bir diğeri ise ışık ve gölge oyunları.

Bir objeye geometrik persfektif ile nasıl hacim kazandırılır.

Öncelikle  kağıdımıza bir kare çizelim ve bu karenin üç köşesine paralel çizgiler çizelim ve bu çizgilerin uçlarını birleştirelim sonunda bir küp elde edeceksiniz.

Sonuç olarak yapmış olduğumuz iki  boyutlu bir objeyi yani  kareyi geometrik perspektif çizgilerle bir küp şekline dönüştürdük yani hacim kazandırdık aynı zamanda üç boyutluluk hissi kazandırdık  ve iki boyutlu olan bir geometrik şekli doğrusal çizgilerle üç boyutlu hale getirdik .

Şimdi de aynı resim üzerinde sol üst köşeden ışığın geldiğini varsayarak küpün ışık almayan taraflarını kalemimizle tarayarak koyulaştıralım ve en son küpün yüzeye bıraktığı gölgeyi de kalemle tarayarak koyulaştıralım ki küpün havada olmadığını bir yüzey üzerinde durduğunu be şekilde gösterebiliriz.

Bu çizimlerin en az 20 farklı varyasyonlarını sizler arttırmalısınız arkadaşlar bakın sizlere bu aşamada iken bir sülahi yada ne bileyim masa sandalye  koyun çizin demiyorum bu aşamada sizden istediğim en az 20 tane geometrik şekle hem çizgilerle hemde ışık gölge ile hacim vermeniz aklınıza ne geliyorsa çizin küre silindir kare ne geliyorsa bunlara kendiniz bir ışık açısı belirleyin yada yere karton kutular koyup çizebilirsiniz yada futbol topu ,soba borusu  vs ama kesinlikle bu çizimleri yapın  ve geometrik olmayan kare küp küre silindir bu tarz objeler dışına çıkmayın burada amaç sizlere ana hatlarla formları kavramanızı sağlatmak basitten karmaşığa doğru gideceğiz ama adım adım bugünlük bu kadar arkadaşlar unutmayın bunlar size gerçekten basit yada sıradan gereksiz gelebilir ama bu çizimlerin ana mantığını anlamayan birisi yada bu aşamaları uygulamadan devam eden birisi sadece kendini kandırır.

Sağlıcakla kalın iyi çalışmalar.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Nesne Çizimi ve Oran-Orantı

nesne çizimi ve oran-orantı hakkında megep kitabında yer alan konu işlenmiştir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: