Son Yazılar
Teknik resim nedir, T cetvel, ’Teknik resim
Teknik resim nedir, T cetvel, ’Teknik resim

Teknik resim nedir?

Teknik resim nedir?

Bugün sizlere son yıllarda popülerleşen ve eğitim, öğretimde dersleri verilen bir konu hakkında daha doğrusu büyük bir emek getiren ders hakkında bilgiler vereceğiz.

Teknik resmin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve malzemelerinin neler olduğunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

İşte sizlere yeni konumuz; ‘’Teknik resim nedir?’’

Eğer ortada bir ürün varsa ve bu ürünün malzemelerinin listesi, boyutu, biçimi veya diğer ölçüleri isteniyorsa teknik resim yardımıyla tüm hepsine erişebilirsiniz.

Bunların haricinde birde teknik resimle bu ürünün nasıl hazırlandığını, neler gerektiğini de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Teknik resmin belirli kuralları ve standartları bulunmaktadır. Bu standartların dışarısına çıkmadan ürün anlatılır.

Hatta bu standartları ve kuralları belirlemek için belirli bazı kuruluşlar bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse ISO bu kuruluşlardan bir tanesidir. Yani diğer adıyla Avrupa Standart Kuruluşu (International Standart Organization) ’dur.

Teknik resmin en önemli malzemesi t cetveli olarak bilinir. Diğer yardımcı araç olarak T cetvelinin yanında gönye gibi aletler kullanılır.

Bu aletlerle beraber ürünün yapılışını daha da kolaylaştırabiliyorsunuz.

Teknik resimler; ‘’A0, A1, A2, A3, A4, A5, A6 gibi kağıtlara çizilebilir.’’ Bu kağıtları istediğiniz şekle sokabilirsiniz yani katlanarak küçülebilirler.

Bu da teknik resimde artı bir avantaj olarak bilinmektedir. Bunu daha iyi bir şekilde açıklamak gerekirse; ‘’1/100 ölçek farklıdır. 1/50 ölçek farklıdır.’’

Her resim farklı oranlarda, farklı ebatlar hazırlanılır ve ürünün gereksinimleri bu şekilde belirlenir.

İki boyutlu çizimlerde ise kuralları ve standartları TSE belirler.

Teknik resim nedir, T cetvel, ’Teknik resim
Teknik resim nedir, T cetvel, ’Teknik resim

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Aralık

Biçimlerin, yan yana ve aynı aralıkta düzenlenmesi yapılmaz. Tasarımdaki durumlarına göre bazıları yakındayken bazılarının daha …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: