Ana Sayfa / Nedir Nasıl Yapılır ve Tanımlar / Ahşap boyama nedir? Nasıl yapılır?
ahşap boyama
ahşap boyama nasıl yapılır

Ahşap boyama nedir? Nasıl yapılır?

ahşap boyama
ahşap boyama nasıl yapılır

Nerelerde tercih edilir? Genelde hobi olarak yapılan ahşap boyama aynı zamanda eskimiş , görüntüsünden ve renginden sıkıldığınız bir çok ahşap malzemeli eşyanızı değerlendirmek için de tercih edilebilir.Mesela eski görüntüye sahip ahşap bir tepsinizi yeniden kendi hayalinizdeki tepsiye dönüştürebilmek için size gerekenler bir adet sünger zımpara, bir adet zemin fırçası zemin fırçası olmasına gerek yok fakat büyük bir fırça zemini boyamanız ve katlarını rahat sürebilmek için idealdir bunun yanında ince uçlu bir fırça da hayalinizdeki motifleri rahat çizebilmek ve elinizde yeniden üreteceğiniz tepsinize rahat aktarabilmeniz için kesinlikle olması gereken bir malzeme, vernik ,acrylic(akrilik) boya.Dilediğiniz renkte ki akrilik boyaları bir kaba koyunuz.Öncelikle tepsinizin üzerini sünger zımparayla geçiniz.

Daha sonra ki işlem, tepsinizin eski motifleri kapanmalı bunun için beyaz renkteki akrilik boyayla bir kat boya geçmelisiniz.Boya kuruduktan sonra tepsinizi ne renkte boyamak istiyorsanız o rengi tepsinize aktarın.Eğer rengarenk istiyorsanız renk renk boyayabilirsiniz bu sizin hayal gücünüze kalmış! Eğer benim çizimim iyi değildir çizemem yada hayalimi tam olarak aktaramam diyorsanız bunlar için bir çok kalıp var dilerseniz satın alabilir dilerseniz şablonunuzu evde siz yapabilirsiniz.

Nasıl mı? bir dergide ,internette ,kitapta beğendiğiniz ve evinizin bir köşesinde bulunmasını istediğiniz deseni, motifi bir yağlı kağıt yardımıyla kolayca çizebilirsiniz.Yağlı kağıda çizimi aktardıktan sonra bir maket bıçağı yardımıyla belirli noktaları motifin üzerinden kesiniz.ve fırçanızla dilediğiniz bir renkte tepsinizin üzerine aktarın daha sonra birleşmemiş noktaları birleştirin veya direk yağlı kağıdınızın üzerindeki motifi kesip tepsinize aktarabilirsiniz.Eğer çizimle uğraşmak istemiyorsanız ahşap yapıştırıcısıyla motifi direk tepsinize yapıştırabilir ve üzerinden boyama yapabilirsiniz.

Bu işlemler bittikten sonra tepsinizin üzerindeki boya kuruduktan sonra ahşap verniği tepsinizin her yerine uygulayın bu parlaklık ve daha uzun süre boyanızın canlı kalmasını sağlayacaktır.Tabi ki sadece tepsiye uygulamak zorunda değilsiniz.Ahşap boyama ile ilgili malzeme satan yerlerde, bazı kırtasiyelerde direk alabileceğiniz renksiz mdf ürünlere de uygulayabilirsiniz.Ama biz eskimiş ve atmaya kıyamadığımız bir çok eşyayı bu yöntemle yeni ve modern hale getirebiliriz.

Hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

İlginizi Çekebilir

Portre Nedir? Portrenin Anlamı

Portre, herhangi hissedebildiğini yansıtabilen varlığın tanımasına imkan veren yüz hatlarının resim tekniklerinden herhangi birisini kullanarak …

Bir cevap yazın