Çizgi

Tek başına yüzey ve hacim etkisi göstermeyen, bulunduğu yere göre ince uzun ve belli yollar izleyen görsel tasarım elemanıdır.

Çizgi Çalışmaları

Çizgi, bir noktanın verilen doğrultudaki uzantısı olarak tanımlanabilir. Genişliği ve uzunluğuna oranla kalınlığı çok azdır.

Konuşularak ifadede zorlanılan kimi düşünceler bazen çizilerek anlatılabilir.

Çizgi, sanatçının duygusunun karmaşık bir anlatım aracıdır ya da bir sadeleştirme duygusudur.

Sanatçı çoğunlukla belli amaçlar için çizgiyi kullanır. Objelerin etrafı çizgi ile çizilmemiş olmasına karşın obje kâğıt üzerinde ifade edilirken ilk yapılan işlem objenin dış hattını çizgi ile çizmektir.

Çizgi çalışma örnekleri

Tasarımlarda kullanılan çizgi niteliği; çizginin farklı kalınlıklarda ve ton değerleriyle kullanılması, çalışmaya hareket ve dinamizm katar.

Çizgi, tek başına kullanıldığında hacim etkisi vermez, bundan dolayı tek boyutlu eleman olarak kabul edilse de tasarımda görüldüğü gibi plastik sanat olgusunun yine ilk ve hemen her aşamasında kullanılan önemli bir unsurdur. Çizgi etkisi yapan her görüntü çizgidir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Nesne Çizimi ve Oran-Orantı

nesne çizimi ve oran-orantı hakkında megep kitabında yer alan konu işlenmiştir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: