Renk Çemberi veya Renk Skalası nedir?

Renk Çemberi

Tasarımcıların ve sanatçıların mükemmel renk kombinasyonunu nasıl bulduğunu hiç merak ettiniz mi?

Renk teorisini kullanıyorlar. Renk teorisi, hangi renklerin birlikte iyi göründüğünü belirlemek için kullanılan pratik bir sanat ve bilim kombinasyonudur. Renk tekerleği ya da renkli daire renkleri birleştirilmesi için temel bir araçtır.

Renk çarkı, renk spektrumunu bir daire üzerine eşleyen ve ilk dairesel renk şemasını çizen Sir Isaac Newton’dur. 1666’da Bir prizma içinden geçen beyaz ışıktan çıkan renklerin dizilimini tasarlayarak hayata geçirmiştir.

İki yüzyıl kadar önce Isaac Newton gökkuşağı dediğimiz bu doğa olayını kendi evinde gerçekleştirmiştir. Karanlık bir odaya tek bir güneş ışığına eş ışığı bir prizmadan geçirerek güneş tayfı renklerine ayrıştırmayı başarmıştır. Bu renkler: macenta, kırmızı, sarı, yeşil, siyan mavisi, koyu mavidir.

Renk çarkı, renk teorisinin temelidir, çünkü renkler arasındaki ilişkiyi gösterir.

Renk çarkı, içinden seçtiğiniz hemen hemen her renk birlikte güzel görünecek şekilde tasarlanmıştır. Yıllar geçtikçe, temel tasarımın birçok varyasyonu yapıldı, ancak en yaygın versiyon, RYB(Red,Yellow,Blue yani Kırmızı Sarı Mavi Ana Renkler) renk modeline dayalı 12 renkli bir çarktır.

Birlikte iyi görünen renklere renk uyumu denir. Sanatçılar ve tasarımcılar bunları belirli bir görünüm veya his yaratmak için kullanırlar. Renk kombinasyonlarının kurallarını kullanarak renk uyumlarını bulmak için bir renk tekerleği kullanabilirsiniz. Hoş bir etki yaratan renkleri bulmak için renk kombinasyonları farklı renklerin göreceli konumlarını belirler.

Geleneksel olarak, özellikle hoşa giden bir dizi renk kombinasyonu vardır. Bunlara renk armonileri veya renk akorları denir ve renk tekerleğinde sabit bir ilişki ile iki veya daha fazla renkten oluşurlar.

İki tür renk çarkı vardır.

Boya: RYB veya kırmızı, sarı, mavi renk çarkı, boya renklerini birleştirmeye yardımcı olduğu için genellikle sanatçılar tarafından kullanılır.

Işık: Bir bilgisayar veya TV ekranındaki gibi ışığı karıştırmayı ifade ettiği için çevrimiçi kullanım için tasarlanmış RGB veya kırmızı, yeşil ve mavi renk çarkı vardır.

Birincil (ana) ışık renkleri: Kırmızı, yeşil, koyu mavi

İkincil (ara) ışık renkleri: Ana ışık renklerinin ikişer ikişer karıştırılmalarıyla elde edilir.

Yeşil ışık + Kırmızı ışık = Sarı

Koyu Mavi + Yeşil ışık = Siyan mavisi

Kırmızı ışık + Koyu mavi ışık = Macenta kırmızısı

Siyan Mavisi: Bir ışık rengi için kullanılan teknik terimdir. Bu renk orta yoğunlukta bir doğal maviye denktir.

Macenta kırmızısı: Orta tonda mavimsi kırmızı bir renktir. Grafik sanatlarda ve matbaacılıkta kullanılan bir terimdir.

Ayrıca Kontrol Et

Amblem Nedir?

Amblem, ticari bir kurum olsun veya olmasın, ister sosyal sorumlulukla idare edilen ve ticari bir kaygısı olmayan bir dernek, bir vakıf veya kısa süreli bir etkinlik (sportif faaliyet ya da bir kültürel etkinlik) olsun yani kısaca her türlü faaliyet amacı ile çalışan ve bir çatı altında toplanan değerlerin kısa tanıtımı olarak hazırlanan anlatıcı simgedir.