Son Yazılar

Türkiye’de Resim Öğretmenliği Eğitimi Veren Üniversiteler

resim-ogretmenligi-yetenek-sinavi-basladi-6397063_o

Resim Yeteneğine güvenen, estetik anlayışı gelişmiş ve aynı zamanda hayatlarını öğretmen olarak geçirmek isteyen gençlerimizin tercih ettiği Resim Öğretmenliği eğitimi veren üniversite sayısı Ülkemizde oldukça fazladır.

Hayatlarını resim öğretmeni olarak sürdürmek isteyen öğrencilerimiz, İzmir’den Erzurum’a kadar birçok ilde eğitim görme şansına sahipler.

Resim öğretmenliği bölümünü kazanmak için yapmanız gereken, üniversiteye giriş birinci basamak sınavını geçerek, Üniversitelerin Resim Öğretmenliği Bölümlerinin açtığı yetenek sınavlarını geçmek.

Birinci basamak sınavında genellikle barajı geçmeniz yeterli olurken nadiren de olsa bazı üniversiteler barajın üstünde bir puan da isteyebilmekte. 

Marmara Üniversitesi 2016 da barajını 225 olarak belirlerken diğer üniversitelerin sadece birinci basamak sınavının genel barajının geçilmesini yeterli görmekte.

Yetenek sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin 1. Basamak sınav puanlarını yüksek tutmalarında ve üniversitelerin yetenek sınavından önce yapacakları ilanlarda özel bir baraj puanı koyup koymadıklarını kontrol etmelerinde fayda var.

Çünkü üniversiteler yetenek sınavı için gerekli olan baraj puanlarını değiştirebiliyorlar.

Üniversiteye giriş sınavının ardından sık sık Üniversitelerin Resim Bölümlerinin web sayfaları kontrol edilerek,  yetenek sınavı tarihi, istenilen birinci basamak taban puanı, yetenek sınavının kaç aşamalı olacağı, sınava giderken yanınızda götürmeniz gerekenlerin neler olduğu, gibi bilgilerin yazdığı Özel Yetenek Sınavı ilanlarından bilgi edinmeleri gerekmektedir.

Aşağıda resim öğretmenliği eğitimi veren üniversitelerin bir kısmını görebilirsiniz.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Aralık

Biçimlerin, yan yana ve aynı aralıkta düzenlenmesi yapılmaz. Tasarımdaki durumlarına göre bazıları yakındayken bazılarının daha …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: