Türkiye’deki En büyük Resim Heykel Müzeleri

hakkinda_1

Türkiye’deki Resim ve Heykel Müzeleri, Türk plastik sanatlarının başladığı yıllardan günümüze kadar olan tüm koleksiyonlar sergileyerek araştırmacı ve sanatseverlere sunmaktır. Müzelerin en büyük ve önemli misyonu bunca yıl korunan koleksiyonların sonraki nesillere bozulmadan aktarılmasıdır.  Ülkemizde resim ve heykel müzelerinin tarihi kökeni 200 yıl öncesine dayanır. İlk Resim ve Heykel Müzesi Atatürk’ün talimatı ile 1937 yılında Dolmabahçe Sarayı Veliaht dairesinde hizmete girmiştir. Bunun ardından İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve daha sonra Ankara Resim ve Heykel Müzesi açılmıştır.

Resim ve Heykel Müzelerinde plastik sanatlara ait koleksiyonların sergilenmesinin yanı sıra müze galerilerinde yerli ve yabancı birçok sanatçının eserleri sergilenmekte olup ayrıca film ve dia gösterimleri yapılmaktadır. Bazı zamanlarda da sanatla ilgili konferans ve açık oturum düzenlenmektedir. Bunun haricinde atölye ortamında Güzel Sanatlar Fakültesi hazırlık kursları ve plastik sanatlar alanında kurslar verilmektedir.

Türkiye’de 3 adet Resim ve Heykel Müzesi bulunmaktadır. Bu müzeler Kültür Bakanlığı bünyesinde Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün kuruluşu olarak çalışır.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü 1980 yılında faaliyete geçmiştir. Müzede altı adet sergi salonu, üç adet galeri salonu, sanat çalışma atölyeleri, kütüphane, konser, film ve tiyatro gösterimleri için salonu bulunmaktadır.

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğü 1952 yılında galeri olarak açılıp uzun yıllar plastik sanatlar alanındaki eserleri sergilemiş ve arıca amatörler için kurs faaliyetlerine devam etmiştir. 1973 yılında Konak’taki yeni binasına taşınarak müzeye dönüşmüştür.

Erzurum Resim Heykel Müzesi ve galeri Müdürlüğü 1963 yılında hizmete girmiştir. Önceleri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer aldıktan sonra 1976 yılında Kültür Bakanlığına devredilmiş olup tarihi Kongre Binasında hizmetlerine devam etmektedir.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Güzel Sanatlara Hazırlık Kursları

  GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ YETENEK SINAVLARI ÖN HAZIRLIK PROGRAMI Programda üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin bölümlerinde …

Bir cevap yazın