Son Yazılar

Leonardo da Vinci ve Eserleri

Leonardo da Vinci, Batı sanat tarihindeki en büyük Rönesans ressamları arasında sayılan bir İtalyan ressamdı.

Kıtasal çizim kabiliyeti ve malzeme ve teknikleri titizlikle keşfetmesiyle birlikte, mühendislik, anatomi, mimarlık ve haritacılık alanlarında da mükemmellik kazanmıştır.

En ünlü eserlerinden ikisi The Last Supper (1495–1498) ve Mona Lisa (1503–1517), her ikisi de Da Vinci’nin karmaşık resimsel alanlar inşa etme ve insan duygularını kaydetme konusundaki eşsiz kapasitesini gösteren, bugüne kadar üretilmiş en çoğaltılmış görüntüler arasındadır.

“Doğa, tüm gerçek bilginin kaynağı” dedi bir keresinde. “Kendi mantığına, kendi yasalarına sahip, sebepsiz ve icat gerekliliği olmadan etkisi yok.”

Leonardo da Vinci

15 Nisan 1452’de İtalya’nın Vinci kentinde doğdu, matematik ve Latince bir gençlik olarak eğitim gördü. jeoloji ve uçuş mekanizmalarına karşı inanılmaz bir zaafı vardı.

1466’da atölyesinde kendisinden başka genç Sandro Botticelli ve Pietro Perugino’nun da bulunduğu sanatçı Andrea del Verrochio’ya çıraklık yaptı.

Da Vinci, 20 yaşındayken Saint Luke Loncası’na katılmış ve melekler, Meryem Ana ve diğer İncil temalarını gösteren eserler üretmeye başlamıştır.

Hayatı boyunca hevesli bir mucit olan Da Vinci, helikopter benzeri uçan makineler ve diğer araçlar için detaylı eskizler hazırlarken, Medicis, Papa Leo X ve Fransa Kralı I. Francis de dahil olmak üzere uzun bir hayran ve kendisinden resim siparişi veren listesine sahipti.

Hayatı boyunca büyük beğeni topladı, 2 Mayıs 1519’da Fransa’da Amboise’de Francis I için bir komisyonda çalışırken 67 yaşında öldü.

2017’de Da Vinci’nin çalışması Salvator Mundi (1490-1519) Gerçeksizlik iddialarına rağmen, 2015 yılında Pablo Picasso’nun Les Femmes d’Alger’in (1955) belirlediği 181.2 milyon dolarlık önceki rekorunu 450.3 milyon dolarlık açık artırma skorunu ile kırdı.

Bugün, sanatçının eserleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli müzelerinde bulunabilir. Paris’teki Louvre Müzesi, St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi, Floransa’daki Uffizi Galerisi ve Londra’daki Ulusal Galeri.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Oryantalist Ressamların Gözü ile Savaş Resimleri

Merhaba bugün, Oryantalist ressamların 16. Yüzyıldan başlayarak resmettiği bir kaç ünlü tabloları izleyeceğiz. Bu resimlerde …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: