Leonardo da Vinci ve Eserleri

Leonardo da Vinci, Batı sanat tarihindeki en büyük Rönesans ressamları arasında sayılan bir İtalyan ressamdı.

Kıtasal çizim kabiliyeti ve malzeme ve teknikleri titizlikle keşfetmesiyle birlikte, mühendislik, anatomi, mimarlık ve haritacılık alanlarında da mükemmellik kazanmıştır.

En ünlü eserlerinden ikisi The Last Supper (1495–1498) ve Mona Lisa (1503–1517), her ikisi de Da Vinci’nin karmaşık resimsel alanlar inşa etme ve insan duygularını kaydetme konusundaki eşsiz kapasitesini gösteren, bugüne kadar üretilmiş en çoğaltılmış görüntüler arasındadır.

“Doğa, tüm gerçek bilginin kaynağı” dedi bir keresinde. “Kendi mantığına, kendi yasalarına sahip, sebepsiz ve icat gerekliliği olmadan etkisi yok.”

Leonardo da Vinci

15 Nisan 1452’de İtalya’nın Vinci kentinde doğdu, matematik ve Latince bir gençlik olarak eğitim gördü. jeoloji ve uçuş mekanizmalarına karşı inanılmaz bir zaafı vardı.

1466’da atölyesinde kendisinden başka genç Sandro Botticelli ve Pietro Perugino’nun da bulunduğu sanatçı Andrea del Verrochio’ya çıraklık yaptı.

Da Vinci, 20 yaşındayken Saint Luke Loncası’na katılmış ve melekler, Meryem Ana ve diğer İncil temalarını gösteren eserler üretmeye başlamıştır.

Hayatı boyunca hevesli bir mucit olan Da Vinci, helikopter benzeri uçan makineler ve diğer araçlar için detaylı eskizler hazırlarken, Medicis, Papa Leo X ve Fransa Kralı I. Francis de dahil olmak üzere uzun bir hayran ve kendisinden resim siparişi veren listesine sahipti.

Hayatı boyunca büyük beğeni topladı, 2 Mayıs 1519’da Fransa’da Amboise’de Francis I için bir komisyonda çalışırken 67 yaşında öldü.

2017’de Da Vinci’nin çalışması Salvator Mundi (1490-1519) Gerçeksizlik iddialarına rağmen, 2015 yılında Pablo Picasso’nun Les Femmes d’Alger’in (1955) belirlediği 181.2 milyon dolarlık önceki rekorunu 450.3 milyon dolarlık açık artırma skorunu ile kırdı.

Bugün, sanatçının eserleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli müzelerinde bulunabilir. Paris’teki Louvre Müzesi, St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi, Floransa’daki Uffizi Galerisi ve Londra’daki Ulusal Galeri.

Ayrıca Kontrol Et

Paul Cezanne ve Tabloları

Paul Cezanne 19 Ocak 1839 da Aix-en-Provence’da, daha sonra banker olan zengin bir şapka tüccarı Louis-Auguste Cezanne'ın oğlu olarak doğdu. 1858’de Paul sağlam klasik bir öğrenim gördüğü ve Emile Zola ile uzun süreli arkadaşlıkları­nın başladığı College Bourbon'dan mezun oldu.