İki Ünlü Müzisyenin Konsept Ve Repertuar Polemiği

İki Ünlü Müzisyenin Konsept Ve Repertuar Polemiği

Klasik Türk müziği sanatçısı Melihat Gülses’e sitem eden Mevlevi ve Sufi müziğinin ustası Kudsi Erguner;

kendi projemin taklitçisi durumuna düştüm”dedi.

Paris’te yaşayan sanatçı Kudsi Erguner ile klasik Türk müziği sanatçısı Melihat Gülses arasında sosyal medya da tartışma başladı.

Erguner, oluşturduğu projelerin birçoğunda sanatçı olarak yer alan Gülses hakkında kendine ait konseptleri ve repertuarları bire bir kopya ederek izinsiz kullandığı yönünde paylaşımlarda bulundu.

Bu iddialara karşılık sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Gülses şunları yazdı:

rembetiko albümü hakkında hatırlarsanız hemen sizi telefonla arayıp izin istemiştim. Siz bana ‘tabii ki yapabilirsiniz’ demiştiniz. Üstelik ne ismi ne içindeki eserler aynıydı. Bütün bunları da geçen ay Paris’te sizinle birlikte kahvemizi içerken konuşmuştuk. Bizim de arkamızdan inanın, birçok sanatçı benzer çalışmalar yaptı, yapması da gerekiyor diye düşünüyorum.”

Cevap Gecikmedi

Bunun üzerine konu hakkında konuşan Erguner özetle şunları söyledi:

1996 yılında rembetiko projesini Gülses başka bir plak şirketi ile anlaşarak müzik piyasasına sunmuş. Bunun sonucu çalıştığım şirkete karşı zor duruma düştüm. Bunun sonunda Gülses benden özür diledi. 2004 yılında ‘Schubert ve Şevki Bey’ projesine Gülses’i davet ettim. Ve bu şarkıları İstanbul festivalinde seslendirmiş, ancak Gülses aynı projeyi Almanya’da seslendirmek için 2018 festival programına sunmuş. Kendi projemin taklitçisi konumuna düştüm. Her türlü yaratıcı projeyi desteklerim, ama benim konseptlerimin bire bir aynısını kullanmasın. Onlardan daha iyisini yapsınlar” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

NASA Dünya Benzeri Gezegen Buldu!

NASA Dünya Benzeri Gezegen Buldu!

Dünyadan çok uzakta olan ancak varlığı bilinen çok sayıda dünya benzeri gezegen bulunuyor. NASA Dünya’ya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir