Son Yazılar
Pablo Picasso Kimdir?
Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir?
Pablo Picasso Kimdir?

20.Yüzyılına damga vuran ressamın kuşkusuz dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ressamıdır. Gerçek adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso’dur.

25 Ekim 1881 İspanya’nın Malaga şehrinde doğdu.

Dünyanın en ünlü soyadına sahip olan Picasso soyadını annesinden almıştır.

Ünlü sanatçı kendisi gibi resme ilgili olan ve resim öğretmenliği yapan babanın oğludur.

Resim öğretmeni bir babanın oğlu olmasından ve belki de resme gerçekten yetenekli olan Picasso genç yaşta resimle uğraşmaya başlamıştır.

Picasso 20.yüzyılın en büyük akımlarından olan Kübizmin’ de temellerini atanlardan biridir.

Resimlerinde geometrik şekiller kullanan ressam. Kübizm ile üç boyutlu nesneleri de iki boyutlu şekilde resmetmiştir.

Bundan dolayı portrelerinde insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir.

Picasso toplam 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim yaparak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. 1912 ve 14 yılları arasında kübist tabloları büyük ilgi görmeye başladı.

Picasso’nun kullandığı renkler parlar, yüzeyleri geniştir. Giderek renkler tek ve yetkili bir maviye dönmüştür. Picasso’yla beraber, resim sanatına ilk defa, sadece gerçek ve onun tutkuları değil, gerçeği kapsamaya yarayacak mantıksal öğeler de girmiştir.

Picasso çoğu ressamın idolü olmuş, kimisi hedef olarak kimisi yol gösterici olarak görmüştür. Dünya resim ve heykel sanatına yeni bir bakış kazandıran bu sanatçı dünyadaki nadir bilim adamlarından biridir.

8 Nisan 1973’te 91 yaşında iken Fransa Mougins’ de hayata gözlerini yuman Picasso arkasından onu yol gösterici alan bir çok ressam ve asla daha iyileri yapılamayacak müthiş eserler bırakmıştır.

En ünlü eserleri Avignonlu Kızlar, Guernica ve Ağlayan Kadın’dır.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Leonardo da Vinci ve Eserleri

Leonardo da Vinci, Batı sanat tarihindeki en büyük Rönesans ressamları arasında sayılan bir İtalyan ressamdı. Bugün, sanatçının eserleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli müzelerinde bulunabilir. Paris'teki Louvre Müzesi, St. Petersburg'daki Hermitage Müzesi, Floransa'daki Uffizi Galerisi ve Londra'daki Ulusal Galeri.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: