Son Yazılar

Ünlü Sosyolog Zygmunt Bauman’ın Akışkan Modernite Adlı Eseri Yayınlandı

Akışkan Modernite yaygın olarak, postmodernite ve geç ya da yüksek modernite olarak şekillendirilen olguyu ele alıyor.

Oldukça önemli olan bu eseri yazar ölümünden hemen önce tamamlamıştı ve ülkemizde de ilk basımıyla yer alacak.

Aydınlanma sonrası yükselen rasyonel, hedefleri belli olan katı modernitenin karşısındaki belirsiz ve güvencesiz bugünü anlamak için kendi kurumsal planını yani akışkan moderniteyi ortaya koyuyor. Modernitenin katılığının şekillendirilebilir olanı olarak karşımıza çıkan akışkan modernite son dönemin önemli sosyologları arasında yer alan Bauman’ın ele aldığı konular arasında tüketim toplumu, kapitalizm, cep telefonları ve sanal dünya gibi modern dünyanın sorunları da ele alınıyor.

9 Ocak’ta 91 yaşında kaybettiğimiz Zygmunt Bauman 20.ve21. yüzyılı yakından takip etmiş ve taze ilgisinin canlılığını asla kaybetmemiş bir sosyologdu.

Zygmunt Bauman Kimdir?

1925 yılında Polonya’nın Poznan şehrinde doğan ve eğitimini ülkesinde alan Bauman, yaşadığı bir sorun nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır ve İngiltere’nin Leeds Üniversitesinde faaliyetlerini sürdürmüştür.

Sosyalizm, Modernite ve Holocaust, Sosyolojik Düşünmek ve Posmodernlik ve Hoşnutsuzluk gibi eserleriyle biliniyordu. Eserlerinde Simmel, Adorno, Derrida ve Gramshi gibi isimlerin izleri görülen Bauman, yaşadığımız dönemin en önemli sosyologlarından biriydi.

Can Yayınları tarafından basılan Akışkan Modernite Zygmunt Bauman ölümünden hemen önce tamamladığı bir eser. Sinan Okan Çavuş tarafından çevrilen eseri tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Kamikazenin Gerçek Tarihi

Kamikaze terimini hemen hepimiz biliriz. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Japon pilotları uçaklarını silah olarak kullanarak intihar saldırılarına başladı. Amerikalıların Japon adalarına yaklaşmasını önlemek isteyen Japon pilotlar çaresizce kamikaze saldırılarına başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir