Son Yazılar

Dünya’nın En Güzel Yer Altı Şehirleri

Günümüzden binlerce yıl öncesine uzanan yaşamlar hakkında önemli izler taşıyan yer altı şehirleri günümüzde önemli bir turizm merkezleri olarak önem kazanıyor. Yapılan kazılarda keşfedilen ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan dünyaca ünlü yer altı şehirlerini sizler için derledik;

PETRA

Hor Dağı’nın derinliklerinde yer alan Petra Yer Altı Şehri, Ürdün’ün en ilgi çekici turizm merkezlerindendir. M.Ö 6. yüzyılda inşa edildiği bilinen Petra, dev bir şehir meydanını, bir tiyatroyu ve ihtişamlı bir kaleyi batındırmaktadır. UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde de yer almaktadır.

YEREBATAN SARNICI

52 basamaklı bir merdiven ile yerin derinliğine inilen sarnıçta her biri sanat eseri niteliğinde olan 336 adet sütun yer alıyor. 100 bin tona kadar su depolayabilmek için inşa edildiği düşünülen yer altı sarnıcı 527 ile 565 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Justinianus’un isteğiyle yapılmış. Sarnıcın en önemli eseri ise 2 adet Medusa Başı heykelidir.

GİZA LABİRENTİ

Dünyanın en ünlü 5 mimari yapısından biri olan Giza Piramidi, insan eliyle inşa edilen en komplike yapı olarak oldukça dikkat çekicidir. Araştırmalarda piramidin hemen devasa büyüklükte bir yer altı şehri olduğunun keşfedilmesiyle Giza yer altı şehri bilinirken labirentlerin bazı noktalarında da zehirli gazların olduğu ve labirentlerin doğru yoldan tamamlanması sonucunca Firavun mezarına ulaşılacağı bilinmektedir.

WIELICZKA TUZ MADENİ

Polonya’nın en eski 3 şehrinden biri olan Krakow’da yer alan Wieliczka Tuz Madeni, yerin 300 kilometre altında yer alıyor. Bünyesinde kiliseler, katedraller ve heykellerin olduğu madenin 3,5 kilometrelik bölümü gezilebiliyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de bulunan Wieliczka Tuz Madeni, 1966 yılından bu yana madenden ziyade sadece turizm odaklı bir müze olarak kullanılıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Dünya’nın En Güzel Yer Altı Şehirleri

Günümüzden binlerce yıl öncesine uzanan yaşamlar hakkında önemli izler taşıyan yer altı şehirleri günümüzde önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir