Son Yazılar
Güzel Sanatlar Fakülteleri
resim öğretmenliği

Resim Öğretmeni Olmak İçin Neler Yapılmalıdır

Güzel Sanatlar Fakülteleri
resim öğretmenliği

Değerli öğrenciler, geleceğinizle ilgili almanız gereken en önemli ve kritik kararlardan bir tanesi olan meslek seçimi her ne kadar kolay gibi görünse de aslında oldukça zordur.

Ömrünüzün önemli bir kısmını seçtiğiniz mesleği yaparak geçireceksiniz. Bu yüzden ilgi alanlarınızı, sizi mutlu eden, yapmaktan keyif aldığınız şeyleri belirleyip bu doğrultuda bir tercih yapmanız sizin için çok önemli.

Gelelim resim öğretmeni olmak isteyen sevgili öğrencilerimize.

Resime karşı bir yeteneğinizin ve dolayısıyla da bir ilgiliniz olduğunu düşünüyorsunuz ve bunu ileride meslek olarak icra etmek mi istiyorsunuz? Resim öğretmeni olmak için neler yapılması gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Öyleyse yazımızı okumaya devam edin.

Başka branş derslerinden öğretmen olmak için yapılması gerekenler ile resim öğretmeni olmak için yapılması gerekenler aslında biraz farklı. Şöyle ki;

Türkçe, matematik, fen bilimleri ya da farklı branşa sahip bir öğretmenlik için yapılması gereken şey liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına girmek.

Girdiğiniz bu sınavdan seçmek istediğiniz bölüm ve o bölümü okumak istediğiniz üniversite için yeterli puanı alıp yerleşmek sonrasında okulunuzu bitirip KPSS ye girip oradan da atanmak için yeterli puan alıp atanmak ya da özel eğitim kurumlarından mesleğinizi icra etmek.

Resim öğretmeni olmak için ise liseyi bitirdikten sonra YGS sınavına girmeniz gerekli daha sonra resim öğretmenliği bölümü olan üniversiteleri bulmalısınız.

Üniversitelerin YGS puan türünden belirledikleri taban puanı almanız gerekiyor.

YGS sınavından istenilen taban puanları aldığınız takdirde Güzel Sanatlar Fakülteleri bölümleri ve eğitim fakültelerinin resim öğretmenliği bölümlerinin  öğrenci alımı ile ilgili üniversitelerin ilanlarını takip etmeniz gerekli.

Sonrasında üniversitelerin vermiş oldukları ilanlar doğrultusun da başvuru yapıp, sizden talep edilen belgeleri teslim edeceksiniz.

Ardından iki aşamalı olan uygulamalı sınavlar ve bazı üniversitelerde artı mülakata katılmanız gereke bilecek.

Bu aşamaları  başarıyla geçtiğiniz takdirde mevcut başvurup kazandığınız bölüme kaydınızı yaptırıp üniversite öğrencisi olabilirsiniz.

Okulu bitirdikten sonra resim öğretmenliği yada ressamlık heykeltraşlık artık sizin alanınız ne ise o şekilde hayatınıza yön verebilirsiniz.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

Hacettepe Üniversitesi GÜzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavları

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: