Ana Sayfa / Nedir Nasıl Yapılır ve Tanımlar / Resimde kompozisyon nedir?
Resimde kompozisyon,Klasik kompozisyon,açık kompozisyon,kapalı kompozisyon
Resimde kompozisyon,Klasik kompozisyon,açık kompozisyon,kapalı kompozisyon

Resimde kompozisyon nedir?

Resimde kompozisyon nedir?

Resim çizdiğiniz yüzey üzerinde eğer dolu, güzel ve aşırı şekilde ilgi çeken bir şeylerin bulunmasını istiyorsanız kompozisyona uygun bir şekilde resim oluşturmalısınız. Kompozisyon tek çeşitli değildir. Birden fazla çeşidi vardır ve bugüne kadar tüm resim sanatçıları farklı farklı kompozisyonlar kullanmıştır. Örnek vermek gerekirse; ‘’Rönesans dönemi için ve diğer klasik dönem  çalışmalar için genellikle merkezi kompozisyon adı verilen  ana temayı merkeze alan kompozisyon tarzı kullanılmaktadır.’’

Klasik kompozisyon veya diğer adıyla kapalı kompozisyonda denilebilir. Bu kompozisyon türünde resim tablosunda önemli olan merkezdir. Yani merkeze özel bir resim çizilir ve etrafına simetrik bir şekilde diğer figürler yerleştirilir. En çok kullanıldığı dönem Rönesans dönemidir.

Birde modern kompozisyon vardır. Bunun diğer adı ise; ‘’Açık kompozisyondur.’’ Kapalı kompozisyondan oldukça farklıdır ve tablo üzerindeki resim her yere yayılır. İlk bakıldığı zaman resmin bitiş noktası görülmeyebilir veya resim tablo dışında da devam ediyor gibi gözükebilir. Eğer güzel ve ilgi çekici bir kompozisyon oluşturmak istiyorsanız kompozisyon parçalarını birbirlerine bağlarken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Mesela; ‘’Parçaları oluşturacağınız zaman zıt renklerden yararlanılmalıdır. Yani açık ve koyu renkler birbirleriyle beraber kullanılmalıdır.’’ Ama resme başlamadan önce mutlaka hangi rengi daha çok kullanacağınıza karar vermelisiniz. Zira simetri bozulabilir. Özellikle manzara resmi çizerken simetrinin bozulmaması açısından renklerin seçimi önemlidir. Resme ilk başlayan birisi yani yeni öğrenmeye başlayan birisi resim üzerine yerleştireceği figürleri tek tek yerleştirir ve daha önceden planlayarak yüzeye aktarır.Tüm bu anlatılanlar tamamen klasik çizim teknikleri ile alakalıdır ama siz tüm bunların dışına çıkarak asimetrik çizimler yapabilirsiniz bu tamamen sanatçının yorumu ile alakalıdır.

Resimde kompozisyon,Klasik kompozisyon,açık kompozisyon,kapalı kompozisyon
Resimde kompozisyon,Klasik kompozisyon,açık kompozisyon,kapalı kompozisyon

Hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

İlginizi Çekebilir

Yunus Balığı Çizimi

Kolay; çocuklar için yunus balığı çizimi.

Bir cevap yazın