Ana Sayfa / Nedir Nasıl Yapılır ve Tanımlar / Pastel Boya Eriterek Tablo Nasıl Yapılır?
pastel-boya-eriterek-tablo-nasil-yapilir
pastel-boya-eriterek-tablo-nasil-yapilir

Pastel Boya Eriterek Tablo Nasıl Yapılır?

 

pastel-boya-eriterek-tablo-nasıl-yapılır
pastel-boya-eriterek-tablo-nasıl-yapılır

 

 

 

 

 

 

 

Kırılan dökülen ve eskiyen pastel boyaların bir gün pano haline gelerek oldukça güzel resim çıkacağını biliyor muydunuz?

Pastel boyalar ile birden fazla resim çalışması yapılırken kullanılmayan pastel boyaları değerlendirerek ortaya şaheser bir resim çıkarabilir ve bu resmi tablo haline getirerek duvarınıza asabilirsiniz.

Genellikle pastel boyaların kullanıldığı resimler oldukça canlı bir görünüm verirken pastel boya eriterek harika bir tablo yapabilirsiniz. Boş zamanlarınızı değerlendirerek resim böyle giriş yapabilir ve ortaya şaheser resimler koyabilirsiniz.

Pastel boya eriterek tablo yapmak ise oldukça kolay bir işlem olup, ihtiyacınız olan malzemeler ise; pastel boya, fön makinesi, yapıştırıcı, büyük beyaz resim kâğıdıdır. Öncelikle beyaz resim kâğıdının üst kısmına boyaları yapıştırıcı yardımı ile yapıştırınız. Daha sonra kâğıdı dik tutarak fön makinesi fişe takarak çalıştırınız. Fön makinesinin sıcak kısmını açarak boyaların üzerine doğru tutunuz. Boyaların eriyerek aktığını göreceksiniz. Eriyen boyalar farklı farklı renkler ile akmaya başlayınca belirli bir seviyeye gelince makineyi kapatarak kaldırınız. Boyalar su misali kâğıdın üzerine akmış olacaktır. Akan boyaların altına bir adam ya da kadın çizerek resme anlam katabilir ve evinizin başköşesine asabileceğiniz kendi resminizi kolayca yapabilirsiniz.

Pastel boya eritme işlemi ile farklı resimler de yapabilirken bu resmi tual üzerine yaparak daha gösterişli bir resim çıkarabilirsiniz. Bu resim sayesin de resim alanına ilgi duyabilir ve yeteneklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu işlemi yaparken unutmayınız ki etraf batabilir. Bunun için yaptığınız yeri koruması amacı ile gazete gibi olanaklardan yararlanmalısınız.

 

Hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

İlginizi Çekebilir

Yunus Balığı Çizimi

Kolay; çocuklar için yunus balığı çizimi.

2 Yorum

  1. Yapıştırıcı olarak ne önerirsiniz?

    • Merhabalar, öncelikle yapıştırıcı özelliği sıcaklığı muhafaza edebilecek ve etkilenmeyecek yapıştırıcı tercihinde bulunabilirsiniz. Mum yapıştırıcı ürünleri olabilir, likit olanlarda işinize yarayabilir. Pastel boyanın ağırlığını taşıyacak mukavemet’de olacak yapıştırıcı tercihi tabi ki önemlidir. Eğer silikon yapıştırıcı kullanabiliyorsanız da önerebiliriz.

Bir cevap yazın