Yetenek Sınavı Hazırlığı
Yetenek Sınavı Hazırlığı

Yetenek Sınavlarında Yeterli Olmak

Yetenek Sınavı Hazırlığı
Yetenek Sınavı Hazırlığı

Özel yetenek sınavları nasıl bir amaç uğruna yapılır önce onu anlatalım.  Burada hayal gücünüz ile yeteneğiniz ön planda olmalıdır.

Kısacası gördüğünüzü çizmeli aynı zamanda hayal gücünüzü de konuşturmalısınız.

Yetenek sınavlarına hazırlanmak size en iyi sonucu vermesi için bir bilgi birikimi oluşturur.

Atölye tarzı yerlerde eğitim alarak sınava hazırlanmanız sizi son derece eğitimli hale getirebilir.

Atölyelerde alacağınız eğitimler; kalemin nasıl tutulacağı, gördüğünüz bir cismin nasıl çizileceği, boş bir sayfaya çizginin nasıl atılacağı, karşınızda duran bir mankenin çizilmesi gibi eğitimleri alabilirsiniz.

Yetenek kimi insanların inancına göre doğuştan gelen bir beceri olarak bilinse de eğitim alarak beceri kazanan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Bir kuş resminin ilk hayal gücüyle çizmeniz ne kadar zor olsa da kısa bir eğitim ve çizim metotları ile kolayca çizileceği bir gerçektir.

Burada yetenek mi yoksa eğitim mi ön planda siz karar verebilirsiniz.

Yetenek Sınavına Hazırlanırken;

Çizim yapmak için hayal gücünüzün yetmediği yerlerde dergilere, kitaplara bakın. Evinizin camından dışarı bakarak gördüğünüz bir ağacın ya da kaldırımda okul servisini bekleyen çocuğun resmini çizin, bilgisayardan beğendiğiniz bir resmi de çizebilirsiniz.

Hayal gücümü nasıl geliştirebilirim diyorsanız, manzarası güzel yerleri gezin, tiyatroya, sinemaya gidin ya da en etkili yöntem olan kitap okumayı deneyin.

Karşınızdaki kişinin ne dediğini anlayın, iyi dinleyin, empati kurun , aklınıza olmadık yerde olmadık bir şeyler geliyorsa onu not edin.

Sizi mutlu eden müzik dinleyin, müzikte anlatılanları kafanıza canlandırın, kafanızdan geçenleri resme dökmeye çalışın.

Resim yetenek sınavı gelene kadar, kalem asla elinizden düşmesin, her an her dakika resim çizmeyi düşünün, her gün resim çizin, değişik resimler çizerek aklınızda bir bellek açın ve o belleğiniz sizin çizdiğiniz objelerle dolu olsun.

hakkında Resim Hocam

1984 yılında başlayan resim serüvenini 1994-1998 yılları arasında Akademik eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamladı. Özel sektörlerde çalışmalar yapmasının ardından 2001 yılından bu yana MEB'de kadrolu öğretmenlik yapmakta. Her ne kadar Grafik Tasarım öğretmenliği yapsa da Resim Sanatına olan aşkı hiç bitmedi.

Ayrıca Kontrol Et

2019 YILI ÖZEL YETENEK SINAVI ÖNKAYIT, BAŞVURU KOŞULLARI ve SINAV TAKVİMİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi; “Grafik”, “Heykel”, “Resim” ve “Seramik …

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: