Son Yazılar
Yetenek Sınavı Hazırlığı
Yetenek Sınavı Hazırlığı

Yetenek Sınavlarında Yeterli Olmak

Yetenek Sınavı Hazırlığı
Yetenek Sınavı Hazırlığı

Özel yetenek sınavları nasıl bir amaç uğruna yapılır önce onu anlatalım.  Burada hayal gücünüz ile yeteneğiniz ön planda olmalıdır.

Kısacası gördüğünüzü çizmeli aynı zamanda hayal gücünüzü de konuşturmalısınız.

Yetenek sınavlarına hazırlanmak size en iyi sonucu vermesi için bir bilgi birikimi oluşturur.

Atölye tarzı yerlerde eğitim alarak sınava hazırlanmanız sizi son derece eğitimli hale getirebilir.

Atölyelerde alacağınız eğitimler; kalemin nasıl tutulacağı, gördüğünüz bir cismin nasıl çizileceği, boş bir sayfaya çizginin nasıl atılacağı, karşınızda duran bir mankenin çizilmesi gibi eğitimleri alabilirsiniz.

Yetenek kimi insanların inancına göre doğuştan gelen bir beceri olarak bilinse de eğitim alarak beceri kazanan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Bir kuş resminin ilk hayal gücüyle çizmeniz ne kadar zor olsa da kısa bir eğitim ve çizim metotları ile kolayca çizileceği bir gerçektir.

Burada yetenek mi yoksa eğitim mi ön planda siz karar verebilirsiniz.

Yetenek Sınavına Hazırlanırken;

Çizim yapmak için hayal gücünüzün yetmediği yerlerde dergilere, kitaplara bakın. Evinizin camından dışarı bakarak gördüğünüz bir ağacın ya da kaldırımda okul servisini bekleyen çocuğun resmini çizin, bilgisayardan beğendiğiniz bir resmi de çizebilirsiniz.

Hayal gücümü nasıl geliştirebilirim diyorsanız, manzarası güzel yerleri gezin, tiyatroya, sinemaya gidin ya da en etkili yöntem olan kitap okumayı deneyin.

Karşınızdaki kişinin ne dediğini anlayın, iyi dinleyin, empati kurun , aklınıza olmadık yerde olmadık bir şeyler geliyorsa onu not edin.

Sizi mutlu eden müzik dinleyin, müzikte anlatılanları kafanıza canlandırın, kafanızdan geçenleri resme dökmeye çalışın.

Resim yetenek sınavı gelene kadar, kalem asla elinizden düşmesin, her an her dakika resim çizmeyi düşünün, her gün resim çizin, değişik resimler çizerek aklınızda bir bellek açın ve o belleğiniz sizin çizdiğiniz objelerle dolu olsun.

Ayrıca Kontrol Et

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

Hacettepe Üniversitesi GÜzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir